Tydzień Świadomości Czerniaka
W dniach 17-23 maja 2016 r. już po raz V obchodzimy Tydzień Świadomości Czerniaka. Głównym celem wydarzenia jest zachęcenie społeczeństwa do regularnego badania skóry oraz uświadomienie, jak ważna jest profilaktyka tego nowotworu.
Tydzień Świadomości Czerniaka realizowany jest w ramach kampanii „Znamię! Znam je?”, której organizatorem jest Akademia Czerniaka, sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, działająca pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej i Polskiego Towarzystwa Patologów.
Czerniak jest nie tylko jednym z najbardziej agresywnych nowotworów skóry, ale także jednym z najbardziej agresywnych nowotworów w ogóle. Z danych pochodzących z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2013 roku w województwie łódzkim odnotowano 230 zachorowań na czerniaka złośliwego skóry, zakończonych zgonem 101 osób.
Wczesne stadium choroby daje szansę na wyleczenie 97% pacjentów, podczas gdy w zaawansowanym stadium czerniaka, do tej pory możliwe było wyleczenie jedynie 5% chorych.
Świadomość na temat czerniaka wśród Polaków rośnie, lecz wciąż jest niewystarczająca. Pacjenci zgłaszają się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby, kiedy możliwości walki z czerniakiem są ograniczone ze względu na bardzo agresywny przebieg choroby.
Czerniak – co mu sprzyja i jak go uniknąć?
Ryzyko zachorowania na czerniaka wzrasta głównie wśród osób, które reprezentują szczególny typ urody oraz u których w rodzinie występowały już przypadki czerniaka lub innych nowotworów skóry. Poszczególne czynniki, które sprzyjają powstawaniu czerniaka, to:
- jasna karnacja
- jasne oczy
- rude lub blond włosy
- piegi lub liczne znamiona i zmiany barwnikowe
- niska tolerancja słońca i utrudnione opalanie
- łatwość ulegania poparzeniom słonecznym
Złote Zasady ochrony przed czerniakiem:
- Unikać przebywania na bardzo intensywnym słońcu, szczególnie w godzinach 11:00-16:00
- Stosować kremy z wysokimi filtrami UVA oraz UVB na całe ciało
- Nosić okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy
- Nie opalać się w solarium!
- Regularnie, raz w miesiącu, oglądać swoją skórę, aby szybko rozpoznać nowe i podejrzane zmiany
- Skonsultować się z dermatologiem lub chirurgiem-onkologiem, jeśli istnieje podejrzenie, że coś niedobrego dzieje się ze znamieniem
-
Odbywać kontrolne coroczne wizyty u dermatologa lub chirurga-onkologa
Źródło oraz więcej informacji o czerniaku na stronie Akademii Czerniaka.