4 online
Text size

Otwarcie sali porodów rodzinnych w Skierniewicach

Otwarcie sali porodów rodzinnych w Skierniewicach

17 sierpnia dokonano uroczystego otwarcia sali porodów rodzinnych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Stanisława Rybickiego w Skierniewicach. Projekt, współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, otwierali wicemarszałek Województwa Łódzkiego Dariusz Klimczak, poseł na Sejm RP Dorota Rutkowska oraz prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk.

- Nie patrzymy na to czy szpital jest wojewódzki czy nie, to jest po prostu nasz szpital, szpital wszystkich skierniewiczan i mieszkańców regionu. - mówił podczas otwarcia prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk. - A dzięki tej sali mamy nadzieję, że skierniewiczanki będą chętnie rodzić w Skierniewicach.

Sala porodów rodzinnych powstała z inicjatywy lokalnego Klubu Mamy. To właśnie młode mamy ze Skierniewic w ubiegłym roku wnioskowały do dyrekcji szpitala z prośbą o stworzenie takiej sali do porodów, która będzie wizytówką skierniewickiego szpitala, a przyszłym mamom zapewni warunki do porodu na miarę XXI wieku. Wniosek został przyjęty przez dyrektora szpitala, Jacka Sawickiego. - Stworzyliśmy projekt, poprosiliśmy Urząd Marszałkowski o wsparcie. Pomysł spotkał się z przychylnym przyjęciem w Zarządzie Województwa, czyli u właściciela szpitala. Dzięki temu możemy dziś cieszyć się z nowej sali. - mówi dyrektor Sawicki.
Nowa sala kosztowała 200 tys. złotych. Połowę tej sumy przekazał Urząd Marszałkowski, drugą część szpital przeznaczył z własnych środków. Sala jest klimatyzowana, wyposażona w nowoczesne łóżko porodowe i łazienkę z biczami wodnymi, przy porodzie przyszłej mamie może towarzyszyć tata dziecka. Dla niego wyznaczono kącik relaksacyjny z kanapą, telewizorem i sprzętem stereo. Materiały wykończeniowe sali są najwyższej jakości, którą na okres 50 lat gwarantuje ich austriacki producent. Skierniewicki szpital jest pierwszą w Polsce placówką, w której zastosowano tego typu rozwiązanie.

- Oczywiście najlepiej jest, gdy nasze szpitale samodzielnie inwestują w rozwój, ale rzeczywistość jest inna i większość potrzebuje naszego wsparcia, bo potrzeby są ogromne. - mówił podczas otwarcia wicemarszałek Województwa Łódzkiego Dariusz Klimczak. - Ale ta piękna sala nie jest naszym ostatnim słowem. Niebawem przeznaczymy kolejne pół miliona złotych, tym razem na remont oddziału kardiologii i laryngologii. - mówił marszałek.

Pierwsze porody na sali porodów rodzinnych odbędą się już 1 września. Będą w niej się mógł odbywać wyłącznie porody fizjologiczne, a każda rodząca pacjentka będzie na życzenie dysponować znieczuleniem okołoporodowym. Oprócz nowej sali nadal funkcjonuje sala porodów ogólnych. Szpital już planuje przeprowadzenie tam remontu i dobudowanie drugiej sali porodów rodzinnych. - Mamy nadzieję, że odwróci to niekorzystny trend uciekania przyszłych mam do szpitali w Łodzi czy Warszawie. Jeśli chodzi o porody to nie ma rejonizacji i każda z pań może rodzić w dowolnym szpitalu. Nasza placówka może teraz skutecznie konkurować z najlepszymi ośrodkami w dużych miastach, a więc zapraszamy przyszłe mamy, również spoza Skierniewic, do nas. - mówi dyrektor szpitala Jacek Sawicki.

Źródło: Wojewódzki Szpital Zespolony im. Stanisława Rybickiego w Skierniewicach

Your rating: None Average: 5 (2 votes)
Projekt i wykonanie:Projektowanie i tworzenie stron www