1 online
Text size

1 grudnia Światowym Dniem AIDS

Światowy Dzień AIDS

W 1988 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło rezolucję ustanawiającą Światowy Dzień AIDS. Z danych tegorocznego raportu UNAIDS (Wspólnego Programu Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS), na świecie żyje z HIV blisko 37 mln osób - to liczba zbliżona do liczebności populacji Polski. W związku ze skalą pandemii i jej destrukcyjnym wpływem na społeczeństwa, zakażenie HIV jest jednym z priorytetowych zagadnień zdrowia publicznego na świecie.

Po trzydziestu latach od wykrycia w Polsce pierwszego zakażenia szacuje się, że nawet 35 tys. osób żyje z HIV, a blisko co druga o tym nie wie i może nieświadomie zakażać. Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 maja 2015 r. w Polsce zakażenie HIV stwierdzono u 19.120 osób, odnotowano 3.246 zachorowań na AIDS, 1.299 chorych zmarło. W województwie łódzkim w I półroczu 2015 roku zarejestrowano 9 nowo wykrytych zakażeń HIV.

Światowy Dzień AIDS przypomina, że epidemia to problem wciąż aktualny. Warto działać na rzecz jego rozwiązania także przez pozostałe dni w roku – poznając i upowszechniając informacje na temat HIV/AIDS, sposobów ograniczania ryzyka zakażenia, testując się w kierunku HIV, działając bez uprzedzeń w życiu prywatnym i zawodowym oraz solidaryzując się z osobami, które cierpią z tego powodu.

1 grudnia to również kulminacja kampanii edukacyjnej Krajowego Centrum ds. AIDS pod hasłem: „Coś Was łączy? Zrób test na HIV”, która zachęca do poznania swojego statusu serologicznego oraz upowszechnia informacje na temat HIV/AIDS i sposobów zmniejszania ryzyka zakażenia.

Obchodom Światowego Dnia AIDS nierozłącznie towarzyszy Czerwona Kokardka, która jest symbolem solidarności z osobami zakażonymi HIV, chorymi na AIDS i ich bliskimi. Obecność Kokardki w sferze publicznej podczas obchodów Światowego Dnia AIDS przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.

Źródło: Krajowe Centrum ds. AIDS

No votes yet
Projekt i wykonanie:Projektowanie i tworzenie stron www