0 online
Text size

Rak prostaty rzucił nam wyzwanie…

Prostata na lata

Prostata na lata

W poniedziałek 3 grudnia 2012 roku w ramach kampanii „Prostata na lata”, odbędzie się debata zdrowotna pt. „Walka z nowotworem prostaty w województwie łódzkim” organizowana przez Fundację „Wygrajmy Zdrowie” pod Patronatem Marszałka Województwa ŁódzkiegoWitolda Stępnia.

Celem debaty jest znalezienie najlepszych rozwiązań pozwalających na realną walkę z nowotworem prostaty w województwie łódzkim oraz podkreślenie wiodącej roli profilaktyki oraz edukacji społeczeństwa w zakresie onkologii. Spotkanie ma służyć popularyzowaniu m.in. poprzez media, wiedzy na temat nowotworu prostaty zarówno wśród opinii publicznej oraz przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, jak również wypracowaniu wspólnego stanowiska, dotyczącego walki z tym nowotworem w województwie. Rezultatem podjętych działań ma być zwiększenie wykrywalności zmian nowotworowych oraz odsetka osób leczonych na wczesnym etapie choroby, co prowadzi do zmniejszenia umieralności z powodu nowotworu prostaty.

Z danych zawartych w raporcie Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2010 r. rak prostaty (gruczołu krokowego) był drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym, na który zapadali mężczyźni w Polsce. W województwie łódzkim co roku zachorowuje na ten nowotwór ok. 455 mężczyzn, a 301 osób niestety umiera (dane Krajowego Rejestru Nowotworów za 2010r.). Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest zbyt późne rozpoznanie, w stadium zaawansowanym, kiedy nowotwór daje już przerzuty. Rak prostaty w 88% przypadków ujawnia się po 65. roku życia, jednak przez długi czas nie daje widocznych objawów. Wyleczalność chorób nowotworowych wzrasta systematycznie, ale w największym stopniu zależy od momentu, w jakim choroba zostanie wykryta. Im większa zgłaszalność na badania profilaktyczne i kontrolne tym mniejsza umieralność z powodu złośliwego nowotworu prostaty. Często nowotwór wykrywany jest bowiem zbyt późno, aby go skutecznie leczyć.

Grono specjalistów z dziedzin urologii, onkologii oraz innych specjalizacji medycznych i ochrony zdrowia, będzie wspólnie szukać najlepszych metod walki z nowotworem prostaty w województwie łódzkim.

W debacie udział wezmą m.in.:

  • prof. dr hab. n. med. Marek Sosnowski – Polskie Towarzystwo Urologiczne,
  • prof. dr hab. n. med. Józef Matych – Konsultant Wojewódzki ds. Urologii,
  • dr hab. n. med. Piotr Potemski – Konsultant Wojewódzki ds. Onkologii Klinicznej,
  • prof. dr hab. n. med. Jacek Fijuth – Konsultant Wojewódzki ds. Radioterapii Onkologicznej,
  • Renata Najdyhor-Stępińska – Naczelnik Wydziału Świadczeń Opieki Zdrowotnej Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ,
  • Szymon Chrostowski – Prezes Fundacji „Wygrajmy Zdrowie”,
  • inni specjaliści, przedstawiciele samorządów i jednostek sanepidu.

W styczniu 2012r. ruszyła druga edycja kampanii „Prostata na lata”, której celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat raka gruczołu krokowego, wsparcie pacjentów onkologicznych w ich walce z chorobą oraz przełamanie tabu związanego z chorobami stercza. Działania podjęte w ramach kampanii „Prostata na lata” mają na celu przełamanie tabu jakie wiąże się z nowotworem gruczołu krokowego, podobnie jak wiele lat temu uczyniły to Amazonki w odniesieniu do raka piersi.

Zapraszamy na  stronę www.prostatanalata.pl oraz profil na Facebooku.

***
O Fundacji

Fundacja „Wygrajmy Zdrowie” im. prof. Grzegorza Madeja to organizacja pozarządowa, która powstała w 2004 roku przy Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie z inicjatywy pacjentów i lekarzy onkologów. Działa w obszarze edukacji i promocji profilaktyki zdrowotnej zorientowanej na różne środowiska takie jak młodzież, grupy zawodowe czy media. Fundacja ma na celu tworzenie i prowadzenie kampanii edukacyjnych, promocyjnych, a także konferencji naukowych i prasowych. Stanowi istotne wsparcie dla pacjentów chorych na nowotwory urologiczne i ich rodzin. Fundacja opracowuje i wydaje liczne materiały edukacyjne, które służą zwiększeniu świadomości społeczeństwa w zakresie profilaktyki zdrowotnej, czynników ryzyka, objawów oraz leczenia nowotworów, a także przełamaniu tabu z nimi związanego.

Dodatkowych informacji udzielają:

Szymon Chrostowski,
Prezes Fundacji „Wygrajmy Zdrowie”
s.chrostowski@wygrajmyzdrowie.pl
Beata Ambroziewicz,
Dyrektor Biura Fundacji „Wygrajmy Zdrowie”
b.ambroziewicz@wygrajmyzdrowie.pl
tel. 22 658 23 61
kom. 509478984
 

Files to download

application/pdficonZaproszenie(336.51 KB)Zaproszenie
application/pdficonAgenda(120 KB)Agenda
No votes yet
Projekt i wykonanie:Projektowanie i tworzenie stron www