0 online
Wielkość czcionki

Zdrowe życie ze schizofrenią

Zdrowe życie ze schizofrenią

Według Światowej Organizacji Zdrowia, problemy zdrowia psychicznego dotykają każdego roku więcej niż jedna trzecią populacji Regionu Europejskiego. Około 1-2% osób to osoby z rozpoznaniem zaburzeń psychotycznych.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony jest co roku w dniu 10 października, w celu zwrócenia uwagi problemy zdrowia psychicznego na całym świecie.

Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony jest pod hasłem „zdrowe życie ze schizofrenią", chorobą, która nadal jest silnie związana z błędnym postrzeganiem choroby psychicznej jako: nieuleczalnej, niebezpiecznej i beznadziejnej. Wiele osób ze schizofrenią doświadcza złego traktowania, braku szacunku, zaniedbania i dyskryminacji.

W rzeczywistości osoby z rozpoznaniem schizofrenii mogą dalej żyć pełnią życia za pomocą odpowiedniego leczenia i zdrowego stylu życia. Szacuje się jednak, że jedna na dwie osoby ze schizofrenią nie może uzyskać dostępu do odpowiedniego leczenia. Dane dla krajów biedniejszych są jeszcze bardziej pesymistyczne.

Jaka jest odpowiedź Światowej Organizacji Zdrowia? WHO wierzy, że każda osoba z problemami zdrowia psychicznego, z jakąkolwiek diagnozą, ma prawo do takich samych możliwości jak każdy inny, także do korzystania ze świadczeń psychiatrycznych w zależności od potrzeb i aspiracji jednostki. Jest to podstawowa wizja Europejskiego Planu Działania w zakresie Zdrowia Psychicznego, przyjętego przez wszystkie państwa członkowskie Regionu w 2013 roku.

Plan działania zachęca, nie tylko do oferowania świadczeń w zakresie leczenia problemów zdrowia psychicznego, ale także do "tworzenia możliwości, które pomagają ludziom z problemami psychicznymi do korzystania z możliwości do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym w sposób jaki oni wybiorą, i do których są uprawnieni”.

Świadczenia w zakresie zdrowia psychicznego powinny być oparte na prawie i inspirowane przez potrzeby i nadzieje osób, niezależnie od diagnozy choroby lub towarzyszącej niepełnosprawności. Świadczenia te powinny podtrzymywać nadzieję i inspirować osiągnięcia osobiste.

Dostępność i przystępność świadczenia w zakresie zdrowia psychicznego powinny być dostępne, odpowiednie i przystępne dla każdego, a leczenie powinno być stosowane z poszanowaniem godności, bezpieczne i skuteczne. Należy położyć nacisk na wprowadzanie procedur, które pomogą zapobiec przedwczesnej śmierci osób ze schizofrenią oraz znieść piętno zaniedbania i stygmatyzacji, z powodu których osoby te mogą nie być właściwie traktowane przez system ogólnej opieki zdrowotnej.


Osoby z problemami zdrowia psychicznego żyją ok. 10-25 lat krócej niż pozostała część populacji.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego jest doskonałą okazją do podniesienia świadomości i spowodowania zmiany.


Źródło: Biuro Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce

Jeszcze nie zagłosowałeś
Projekt i wykonanie:Projektowanie i tworzenie stron www