0 online
Wielkość czcionki

Światowy Dzień Chorego

Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II w liście do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia kard, Fiorenzo Angeliniego z 13 maja 1992 r. Papież wyznaczył też od razu na obchody tego Dnia 11 lutego, gdy Kościół powszechny wspomina pierwsze objawienie Maryi w Lourdes. Ogólnoświatowe obchody tego Dnia odbywają się co roku w którymś z sanktuarium maryjnych na świecie.

Ustanowienie przez Ojca Świętego Jana Pawła II Światowego Dnia Chorego zostało skierowane do całego Kościoła powszechnego jako wezwanie, aby poświęcić jeden dzień w roku modlitwie, refleksji i dostrzeżeniu miejsca tych, którzy cierpią na duszy i na ciele.

Jan Paweł II ustanawiając Światowy Dzień Chorego zaznaczył, że: "Ma on na celu uwrażliwienie Ludu Bożego i - w konsekwencji - wielu katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym, pomagania chorym w dowartościowaniu cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej, włączenie w duszpasterstwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich, rodzin zakonnych, popieranie coraz cenniejszego zaangażowania wolontariatu...".

Tegoroczne orędzie Ojca Świętego z okazji XIX Świtowego Dnia Chorego brzmi "Krwią Jego ran zostaliście uzdrowieni" (1 P 2,24).

Z okazji tego dnia uroczyste obchody będą miały miejsce między innymi w Wojewódzkim Zespole ZOZ Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi. Rozpoczną się od powitania gości przez Dyrektora Janusza Kazimierczaka w Kaplicy Zespołu w Pawilonie D, w której odbędzie się uroczysta msza święta. Uroczystość uświetni Metropolita Łódzki Abp Władysław Ziółek, który będzie przewodniczył mszy świętej. Następnie zaproszeni goście odwiedzą chorych na oddziałach Zespołu. Około godziny 13:00 planowane jest poświecenie wyremontowanego oddziału neurologicznego w Pawilonie D (ww. oddział funkcjonuje w Szpitalu od kwietnia 2009 roku).
 

Jeszcze nie zagłosowałeś
Projekt i wykonanie:Projektowanie i tworzenie stron www