2 online
Wielkość czcionki

Otwarto nowoczesny Oddział Brachyterapii

Otwarto nowoczesny Oddział Brachyterapii

Otwarto nowoczesny Oddział Brachyterapii

W Regionalnym Ośrodku Onkologicznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi otwarto Oddział Brachyterapii, pierwszy w województwie łódzkim ośrodek stosowania nowoczesnej metody leczenia nowotworów.

Całkowity koszt inwestycji to blisko 5 mln 900 tys. zł. Inwestycja została sfinansowana z budżetu województwa łódzkiego, przy udziale środków pochodzących z Unii Europejskiej. W uroczystości otwarcia uczestniczyli Witold Stępień - Marszałek Województwa Łódzkiego, Marek Mazur - Przewodniczący Sejmiku Łódzkiego oraz Wojciech Szrajber - Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi.

Nowoczesny Oddział Brachyterapii powstał w dawnym Oddziale Radioterapii Ginekologicznej. W ciągu ostatniego półrocza oddział przeszedł gruntowną modernizację. Wymieniono instalacje, podłogi, wstawiono nowe okna i drzwi. W końcowej części oddziału powstał specjalny bunkier z ołowianych ścian, w którym znajduje się nowoczesny blok operacyjny z dwiema salami operacyjnymi oraz pomieszczenie do wykonywania naświetlań nowotworów metodą brachyterapii. Liczący 35 łóżek oddział spełnia standardy sanitarne, zgodne z normami unijnymi. Wyposażony jest w nowe łóżka dla chorych i nowe meble.

Brachyterapia jest jedną z metod radioterapii nowotworów. Wykorzystuje się w niej energię fotonów lub cząstek pochodzącą z rozpadu izotopów promieniotwórczych, które umieszcza się w guzie lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Właśnie umiejscowieniem źródła promieniowania ta metoda różni się od teleradioterapii, gdzie guzy naświetlane są z pewnej odległości, poprzez powłoki skórne. Brachyterapia doskonale sprawdza się w leczeniu najczęściej występujących rodzajów nowotworów: raka płuca, raka szyjki macicy, raka trzonu macicy, raka piersi, raka prostaty.

Oddział Brachyterapii w łódzkim Regionalnym Ośrodku Onkologicznym jest jedynym tego typu oddziałem w województwie łódzkim.

Jeszcze nie zagłosowałeś
Projekt i wykonanie:Projektowanie i tworzenie stron www