0 online
Wielkość czcionki

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Dziś, 23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. W tym roku odbywa się on pod hasłem "Depresja u kobiet".

Celem akcji podejmowanych z okazji tego dnia jest upowszechnianie i rozwijanie wiedzy na temat zaburzeń psychicznych, zmiana postaw społecznych w stosunku do osób chorych psychicznie, a także zachęcanie samych chorych do specjalistycznego leczenia.

Jak wskazuje ŁOW NFZ, depresja to zaburzenie afektywne, które najczęściej objawia się poczuciem smutku, obniżonym nastrojem, brakiem chęci do działania oraz negatywnym postrzeganiem rzeczywistości.

Z kolei, Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że w 2020 r. depresja będzie drugim problemem zdrowotnym na świecie. W świadomości społecznej depresja wciąż utożsamiana jest ze słabością charakteru, nieuzasadnionym histeryzowaniem, fanaberią. Tymczasem jest to nie tylko poważna choroba duszy, ale także ciała.

Z danych WHO wynika, że obecnie na depresję cierpi 10 proc. ogólnej populacji dorosłych, szczególnie między 35. a 55. rokiem życia, choć dolna granica wieku systematycznie obniża się (w Polsce problem dotyka co 10. osobę). Dwukrotnie częściej chorują kobiety.

Jak podaje ŁOW NFZ, w roku 2014 z leczenia w różnego rodzaju placówkach psychiatrycznych i psychologicznych – szpitalach i poradniach – leczyło się niemal 20 tysięcy pacjentów.

Epizod depresyjny był powodem terapii u 11 tysięcy pacjentów, u pozostałych pacjentów leczono nawracającą depresję.

Na depresję cierpi coraz więcej osób - to zaburzenie dotyka dzieci, dorosłych, a także seniorów. Depresję można leczyć!Źródło oraz więcej informacji nt. depresji, sposobów i miejsc jej leczenia, a także zasad udzielania świadczeń opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień" można znaleźć na stronie internetowej ŁOW NFZ.

Jeszcze nie zagłosowałeś
Projekt i wykonanie:Projektowanie i tworzenie stron www