0 online
Wielkość czcionki

26 października Światowym Dniem Donacji i Transplantacji

Kampania "Zgoda na życie"

W Światowym Dniu Donacji i Transplantacji Ministerstwo Zdrowia przypomina, jak istotne dla rozwoju medycyny transplantacyjnej jest publiczne deklarowanie swojej woli w kwestii oddania narządów i tkanek po śmierci. Aplikacja, która powstała w ramach kampanii „Zgoda na życie” ułatwia użytkownikom przekazanie innym swojego stanowiska za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez TNS Polska, na zlecenie Ministerstwa Zdrowia w październiku tego roku, mimo że ponad połowa społeczeństwa deklaruje chęć oddania po śmierci narządów i tkanek do przeszczepu, aż 80% Polaków nigdy nie rozmawiało na ten temat z bliskimi. Oznacza to, że w większości przypadków rodzina nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie lekarza: „Czy zmarły chciałby, żeby jego narządy zostały oddane do przeszczepu w przypadku śmierci?”.

Zainicjowana w zeszłym tygodniu przez resort zdrowia kampania „Zgoda na życie” ma na celu nie tylko edukację społeczeństwa w zakresie medycyny transplantacyjnej, ale również zachęcenie odbiorców do publicznego wyrażania swojego stanowiska w kwestii dawstwa narządów, tkanek oraz komórek. Pomóc w tym ma stworzona na potrzeby kampanii aplikacja webowa. Jej działanie jest bardzo proste – wystarczy wpisać swoje imię i nazwisko, a system automatycznie wygeneruje spersonalizowaną grafikę, którą udostępnić można następnie w mediach społecznościowych. Aplikacja nie tylko umożliwia szybkie i wygodne poinformowanie bliskich i znajomych o swojej woli odnośnie dawstwa narządów po śmierci, ale pozwala również na rozpowszechnienie na dużą skalę informacji o akcji. Narzędzie dostępne jest pod adresem deklaracja.zgodanazycie.pl.

Kampania „Zgoda na Życie” potrwa do końca 2016 r. Oprócz transplantologii narządów promowała będzie również dawstwo szpiku oraz innych komórek i tkanek. Kampania finansowana jest w ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej na lata 2011 – 2020.

Więcej informacji znaleźć można na stronie www.zgodanazycie.pl.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Jeszcze nie zagłosowałeś
Projekt i wykonanie:Projektowanie i tworzenie stron www