2 online
Wielkość czcionki

Pracownia pozytronowej tomografii emisyjnej (PET) w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi

Pozytronowa tomografia emisyjna (PET) to jedna z najskuteczniejszych metod wykrywania raka - pozwala na znalezienie najdrobniejszych ognisk choroby nowotworowej. Pracownia PET zostanie utworzona na potrzeby Regionalnego Ośrodka Onkologicznego przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. M. Kopernika w Łodzi. Lada dzień rozpocznie się jej budowa, gdyż właśnie został rozstrzygnięty przetarg.

Regionalny Ośrodek Onkologiczny istnieje od 1964 roku i zapewnia mieszkańcom województwa kompleksową diagnostykę i leczenie chorób nowotworowych. W celu utworzenia nowoczesnego ośrodka władze szpitala wraz z Zarządem Województwa podjęły inicjatywę pod nazwą „Wspólnie dla łódzkiej onkologii”. Efektem działań jest m.in. realizacja projektu utworzenia Pracowni PET.


Na projekt składa się nie tylko zakup skanera, ale również instalacja cyklotronu - urządzenia do produkcji pierwiastków potrzebnych do badania. Większość działających w Polsce PET nie ma go i izotopy do badań sprowadza z zagranicy. Cyklotron w Łodzi pozwoli nie tylko na dużą elastyczność diagnostyczną czyli produkcję ilości izotopu w zależności od zapotrzebowania, ale także na wykonywanie badań przy użyciu izotopów o bardzo krótkim okresie półtrwania. Izotopy takie mogą być stosowane wyłącznie w pobliżu miejsca ich wytworzenia, gdyż są bardzo nietrwałe: np. okres połowicznego rozpadu węgla-11 wynosi ok. 20 minut, a tlenu-15 ok. 2 minut, co wyklucza ich transport z innych ośrodków.


Szpital na budowę i wyposażenie pracowni otrzymał unijną dotację. Łączny koszt inwestycji to 35 mln zł, w tym połowę pokrywa Samorząd Województwa Łódzkiego.

PET w WSS im. Kopernika będzie drugim takim urządzeniem w Łodzi - pierwszy został uruchomiony na początku bieżącego roku w Szpitalu MSWiA.

Pierwsze badania nowym PETem w WSS im. Kopernika zostaną przeprowadzone prawdopodobnie w 2013 roku.
 

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)
Projekt i wykonanie:Projektowanie i tworzenie stron www